Petak, 18 listopada, 2024
NaslovnicaEdukacijaŠto je SWIFT kod i zašto je on važan?

Što je SWIFT kod i zašto je on važan?

U posljednje vrijeme skraćenica SWIFT se često pojavljuje u medijima, prije svega zahvaljujući nesretnom bratoubilačkom ratu u Ukrajini. Što je to SWIFT kod (broj), što zapravo znači i zašto je postao snažno oružje zapadnih zemalja u ekonomskom ratu s Rusijom saznajte u nastavku.

SWIFT ( S.W.I.F.T. – Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je osnovan u Bruxellesu ne tako davne 1973. godine od strane velikih banaka iz 15 razvijenih zemalja. Glavni cilj SWIFT-a je kreiranje zajedničke svjetske mreže ili sustava za obradu podataka i financijsku komunikaciju između banaka. Prvu poruku putem SWIFT-a poslao je princ Albert 1977. godine, i od tada SWIFT postaje operativan.

Pojednostavljeno, SWIFT je procedura i način slanja poruka između međunarodnih banaka. Važno je napomenuti da se preko SWIFT-a ne šalje fizički novac kako se to često misli nego informacije o financijskim transakcijama. SWIFT broj se sastoji od 8 ili 11 znakova i služi za identifikaciju banaka u međunarodnom prometu.

Dnevno se SWIFT-om obavi transakcija u vrijednosti većoj od 6 trilijuna dolara i taj iznos konstantno raste.

Ovim sustavom se najčešće razmjenjuju sljedeće kategorije poruka: sistemske poruke, transferi financijskih institucija, poruke s trezorskih tržišta, dokumentarni akreditivi i garancije, tržišta vrijednosnih papira, plaćanja i čekovi kupaca.

Kako izgleda SWIFT kod?

Uzmimo za primjer da vam netko iz inozemstva želi uplatiti 1000 Eura. Uz vaše ime i adresu, naziv banke, IBAN, pošiljatelj mora znati i SWIFT broj vaše banke inače takvu novčanu transakciju neće biti moguće izvršiti.

SWIFT kod Unicredit banke u BiH je: UNCRBA22. Iz njega možemo iščitati sljedeće:

  • UNCR – Šifra ili oznaka Unicredit banke u BiH,
  • BA – Pozivni broj zemlje, u ovom slučaju Bosne i Hercegovine,
  • 22 – Konkretna lokacija banke,
  • Ako SWIFT broj sadrži 11 simbola onda se posljednja tri simbola odnose se na šifru podružnice i mogu biti kombinacija slova i brojeva (napomena: ne uključuju svi SWIFT kodovi informacije o podružnici).

Kako mogu pronaći SWIFT kod svoje banke?

SWIFT kod banke u kojoj imate račun možete pronaći na različite načine:

  • Na web stranici banke (Unicredit banka BiH),
  • Putem internet bankarstva (primjerice, u rubrici “Pojedinosti o računu”),
  • Na izvodu računa (neke banke),
  • U prostorijama banke (zatražite od službenika),
  • Kontaktirajte svoju banku putem emaila ili telefona,

Na internetu postoje razni online servisi koji sadrže spiskove SWIFT kodova za različite banke. Ipak, budite oprezni, namjerne ili nenamjerne greške su moguće, stoga je uvijek bolje dobiti SWIFT kodove izravno od svoje banke.

Imaju li sve banke SWIFT kod?

Jednostavan odgovor je: NE! Mnoge manje banke nemaju SWIFT kodove, ali to ne znači da nisu u mogućnosti izvršiti međunarodne transakcije.

Budući da nemaju vlastite SWIFT kodove, takve banke koriste usluge većih banka koje u ovakvim slučajevima predstavljaju posrednike.

Postoje čak i zemlje čije banke ne koriste swift broj za transakciju financijskih sredstava, kao primjerice Kina. To uvelike otežava financijsko poslovanje poduzetnicima koji posluju sa Kinom.

Koje su prednosti SWIFT koda?

SWIFT je standardiziran i međunarodno prihvatljiv sustav te zbog toga novac može biti poslan na gotovo bilo koju lokaciju na planeti. Iznimno je siguran i u praksi se pokazao kao pouzdano rješenje.

Koji su nedostaci SWIFTA?

Glavni nedostaci su brzina prijenosa i troškovi transakcija. Prosječno trajanje prijenosa putem SWIFTA-a je dva do tri dana, ovisno o broju banaka koje sudjeluju u procesu.

Troškovi nisu zanemarivi, pogotovo ako se radi o manjim iznosima. Također, česte su i greške prilikom unosa podataka što dodatno povećava troškove jer je greške potrebno ispraviti.

Šta za Rusiju znači izbacivanje iz SWIFT sustava?

Izbacivanje iz SWIFT-a je mjera koja se i ranije provodila. Poznat je slučaj izbacivanja Irana 2012. godine iz SWIFT sustava na zahtjev SAD-a i Europske unije zbog težnje Irana za razvojem nuklearne tehnologije.

Prvi pokušaj izbacivanja Rusije iz SWIFT sustava dogodio se 2014. godine na zahtjev Velike Britanije. Zahtjev je doživio neuspjeh jer je sami SWIFT to odbio uz obrazloženje da bi cijeli svijet osjetio posljedice takvoga čina.

Od toga trenutka Rusija (Ruska središnja banka) je započela s razvojem vlastitog SWIFT sustava (System for Transfer of Financial Messages – SPFS). Taj sustav bi im trebao omogućiti da bezbolnije prebrode eventualno izbacivanje. Danas taj ruski sustav egzistira u Rusiji i nekim zemljama koje su tradicionalno naklonjene Rusiji poput Irana, Turske, Armenije, Bjelorusije, Kazahstana i Kirgistana. Zanimljivo je da su na njega spojene i neke banke iz Švicarske i Njemačke.

Osim Rusije Kina je također pokušala napraviti svoju verziju SWIFT-a, ali je doživjela neuspjeh zbog ne prihvaćanja sustava od strane ostalih zemalja.

Koje opcije stoje Rusiji na raspolaganju?

Iako će mjera izbacivanja iz SWIFT sustava Rusiji stvoriti ogromne ekonomske probleme, Rusija će nastojati koristiti svoj sustav SPFS koji ima ograničen doseg zbog malog broja država koje ga koriste.

Postoji i mogućnost da će koristiti usluge drugih stranih banaka iz prijateljskih zemalja koje koje bi se mogle javiti kao posrednice u plaćanju.

Jedna od izglednih opcija je i korištenje nekih kriptovaluta za koje ne postoje prepreke u vidu granica.

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objavljeno

- Advertisment -